poniedziałek, 6 września 2010

MAGICZNY ZIELNIK

Magiczny zielnik


W dzisiejszych czasach wciąż używamy wielu ziół, którym niegdyś przypisywano moc magiczną.
Czarny bez
Magia
W dawnych czasach wierzono, że w krzaku czarnego bzu mieszka duch opiekuńczy. Przypisywano mu niezwykłe zdolności: chronił dom przed czarownicami. Kwiat czarnego bzu włożony przez dziewczynę pod poduszkę w noc sobótkową pozwalał jej ujrzeć we Śnie twarz przyszłego ukochanego. Kobiety wkładały swoim mężom jagody czarnego bzu do kieszeni - miało to sprawić,
że będą niezdolni do zdrady.

Medycyna
Ekstrakt z kwiatów działa moczopędnie i przeciwgorączkowo, wzmacnia naczynia krwionośne. Używany jest do przemywania oczu i płukania gardła w stanach zapalnych. Owoce są środkiem przeczyszczającym i przeciwbólowym.

Dzika róża
Magia
Kwiaty uważano za znakomity Środek wzmacniający płodność. Były wkładane do łoża nowożeńców. Pączki różane przykładano na trudno gojące się rany, wierząc, że wspomagają ich leczenie. Owoce dzikiej róży były symbolem wiecznego odradzania się natury. Poświęcone były duchom przodków i składane na cmentarzach podczas Święta zmarłych.

Medycyna
Owoce są bogatym źródłem witaminy C, która "wymiata" z organizmu wolne rodniki. Wchodzą w skład preparatów witaminowych. Mają też działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne. Oleju z owoców używa się w przemyśle kosmetycznym.

Dziurawiec
Magia
Był rośliną chroniącą matki i ich dzieci od narodzin do chrztu. Były one wtedy szczególnie narażone na działanie istot demonicznych, które wywabiały kobietę z domu i zabierały jej dziecko, w jego miejsce kładąc swoje, tzw. odmieńca. Ziele suszono i noszono przy sobie jako amulet, zawieszano nad drzwiami stodoły lub wejściem do domu. Miało to uchronić bydło przed działaniami czarownic, a domowników przez "złym okiem".

Medycyna
Dziurawiec działa przeciwzapalnie i bakteriobójczo. Wpływa korzystnie na system nerwowy i pomaga w zwalczaniu depresji, wykorzystuje się go też przy leczeniu schorzeń woreczka żółciowego.

Jarzębina
Magia
Gałązka jarzębiny spalona na pastwisku zabezpieczała przed czarownicami odbierającymi mleko krowom. Drewno było surowcem do wyrobu magicznych różdżek, a użyte do wyrobu maselnic i naczyń na masło chroniło przed urokami i nie dopuszczało do jego zepsucia. Owoce wplatano w wieniec dożynkowy, by zapewnić urodzaj w następnym roku, a odwar z nich był środkiem zmniejszającym męskie pożądanie.

Medycyna
Ekstrakt z kwiatów działa moczopędnie i napotnie. Owoce zawierają witaminę C, prowitaminę A oraz witaminę PP. Stosowane są profilaktycznie przy arteriosklerozie i nadciśnieniu.

Jemioła
Magia
Rośnie na gałęziach drzew i żywi się ich sokami, nie pochodzi więc ani z ziemi, ani z nieba. Dzięki istnieniu na pograniczu dwóch Światów miała moc magiczną. Zbierano ją dwa razy w roku - podczas przesilenia letniego i zimowego. Kobiety mające problemy przy porodzie żuły jej jagody, co miało przyspieszyć rozwiązanie. Gałązka jemioły włożona do kołyski zabezpieczała dziecko przed porwaniem przez wróżki. Chroniła przed pożarami i leczyła rany od ognia. Do dzisiejszego dnia przetrwała wiara, że pocałunek pod jemiołą zapewni szczęście i wzajemność w uczuciach.

Medycyna
Zielarze zalecają picie naparu z jemioły przy nadciśnieniu, bezsenności i reumatyzmie. W odpowiednio dobranych proporcjach łagodzi dolegliwości związane z klimakterium.

Koniczyna
Magia
Była uważana za roślinę przynoszącą szczęście; wiara w magiczną moc czterolistnej koniczyny przetrwała do dziś. Jej kwiatami dekorowano dom - miały zapewnić powodzenie i odwrócić nieżyczliwe spojrzenia. Suszone kwiaty wplecione między słomę, którą kryto strzechy, były uważane za ochronę przed zapaleniem od pioruna. Chroniły też od uroków, dlatego wysypywano nimi obejście.

Medycyna
Naparu z kwiatów używa się w leczeniu zapalenia oskrzeli i astmy. Przyspiesza gojenie się zanieczyszczonych ran, stosuje się go do leczenia łuszczycy. Kąpiele w wywarze łagodzą
objawy menopauzy.

Lubczyk
Magia
Dawni Słowianie wierzyli, że spożycie lubczyku wymieszanego z miodem powoduje zakochanie się w osobie, która go „zadała”. Dla odwrócenia czaru wystarczyło umyć się w naparze wrotyczu. Dziewczęta wplatały ziele lubczyku do wianków weselnych, ukrywały je też we włosach lub fałdach sukni, wierząc, że zapewni im to szczęśliwe pożycie małżeńskie.

Medycyna
W lecznictwie ludowym lubczyk uchodził za Środek zwiększający pożądanie. Współcześnie stosowany jest jako Środek moczopędny. Napar z jego liści działa wykrztuśnie, pobudza apetyt, przyspiesza trawienie. Jego liście i korzenie wydzielają silny zapach, używane są do aromatyzowania sałatek i zup.

Łopian
Magia
Według legendy człowiek o czystym sercu, który wykąpał się w wywarze z tego ziela, zyskiwał moc wskrzeszania zmarłych. Owoce łopianu, zwane rzepami, uważane były za Środek trzymający strzygi, zmory i duchy z dala od ludzkich siedzib. Jego liście zerwane w noc Świętojańską chroniły zwierzęta gospodarskie przed urokiem.

Medycyna
Korzeń łopianu jest lekiem o działaniu moczopędnym i żółciopędnym, przyspiesza też przemianę materii. Ma właściwości antybakteryjne i przeciwzapalne. Stosowany jest na schorzenia skórne: egzemy, czyraki, śle gojące się rany.

Mięta
Magia
Jej zapachowi przypisywano właściwości oczyszczające, bywała suszona i spalana dla zapewnienia domowi pomyślności na nowy rok. Umieszczona w poduszce zapewniała spokojny sen i powodowała prorocze wizje. Była spalana w obejściu po śmierci jego gospodarza, gdyż pomagała „uprzątnąć” pozostałości po chorobach i negatywnych energiach.
Połączona z innymi ziołami wzmacniała miłość i płodność.

Medycyna
Napary z liści mięty podaje się w zaburzeniach trawienia, bólu brzucha, wzdęciach i kolce jelitowej. Przetwory z mięty są często stosowane w schorzeniach wątroby i dróg żółciowych, zapaleniu pęcherzyka żółciowego i przewodów żółciowych, a także w okresie rekonwalescencji po zapaleniu wątroby.

Rumianek
Magia
Skrapianie wyciągiem z rumianku terenu dookoła domu usuwało złe uroki. Mycie rąk w wodzie z wywarem tego ziela pomagało pozbyć się grzesznych intencji. Suszone kwiatki rumianku wykładane zimą na parapecie okna miały zapewnić nadejście rychłego ocieplenia, a przechowywane w woreczku z pieniędzmi miały zapewnić dostatek. Okadzanie dymem z suszonego ziela przynosiło uspokojenie i zapewniało jasność myśli.

Medycyna
Napar z rumianku ma właściwości odkażające, dlatego pije się go w stanach zapalnych przewodu pokarmowego. Często stosuje się go zewnętrznie - przy owrzodzeniach, odleżynach oraz zaczerwienieniu skóry u niemowląt. Jest znakomity do płukania jamy ustnej. Wywar z tego ziela przynosi ulgę podrażnionym i zmęczonym oczom.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz