wtorek, 28 czerwca 2011

Lato w mieście


Wakacje rozpoczęte, Noc Świętojańska za nami. Czas pomyśleć o sobie. Nieważne,że spędzam wakacje w mieście, postaram się pamiętać, że to Mój czas. Zadbam o siebie. Podaruję odrobinę przyjemności. Sprawię sobie prezent, np.bieliznę z brafiterką. Potraktuję się wyjątkowo. Znajdę czas na nadrobienie zaległości, o których wciąż myślę - spotkania z przyjaciółmi, odwiedziny u Mamy,zaplanuję regularne wizyty na basenie ( w końcu mam firmowy karnet), pójdę do fryzjera,przeproszę się z rowerem i kijami do nordic walkingu, skorzystam z letnich warsztatów Bollywood, dokończę minimalizację domową, na którą wciąż nie mam czasu. Będę słuchać ptaków ( po ubiegłorocznym zielniku - postanowienie na to lato - to nauczenie się rozróżniania ptaków po wyglądzie i po spiewie...), będę oglądać wschody i zachody Słońca. Życie jest piękne, a jednocześnie tak kruche, że nie warto odkładać tego w nieskończoność. W końcu robię to wyłącznie dla siebie. A dodatkowo będę znowu dokumentować ten czas.
Udanych wakacji!

czwartek, 23 czerwca 2011

niedziela, 19 czerwca 2011

Scenę oglądałam od tyłu z namiotu artystów



Wege catering w moim wykonaniu



Dagadana - pilnuję sprzętu-)))





Więcej relacji i opisów tutaj:
http://deccoria.pl/galeria/foto,id,55296,692487,1,slow-festival-wpkiw-chorzow-19-06-2011.html

http://www.chorzowianin.pl/wrzuc-na-luz-w-niedziele-w-rosarium-slow-festival,n-1723.html
http://www.echorzow.net/index.php/wypoczynek/2791-festiwal-dla-nie-lubicych-popiechu-w-wpkiw-w-chorzowie
http://www2.wpkiw.com.pl/serwis_informacyjny/aktualnosci/st:1/id:473.html
http://galeria-bruxa.blogspot.com/2011/06/slow-festiwal-2011-chorzow.html

Nenufary



wtorek, 14 czerwca 2011

Śniadanie prawie na trawie...




... za to w towarzystwie gołębi w oczekiwaniu na panią od festiwalu...

Noc świętojańska



I kolejna impreza w parku...



Lato w mieście - kolejna edycja

"Za mało odpoczywamy, za bardzo się spieszymy. Czas zwolnić tempo, powrócić do naturalnych produktów i celebrowania posiłków - nawołują zwolennicy filozofii spod znaku Slow. Kiedyś ludzie walczyli o wolność, teraz powinni raczej o "powolność" - uważają zwolennicy ruchu Slow. Ich odpowiedź na zabójcze tempo współczesnego życia, pracy, a nawet zabawy, brzmi: zwolnij. Zanim stracisz poczucie sensu, zanim kompletnie się zagubisz, zanim przypomną ci o tym zawał, nerwica i depresja .....


10:00 - 17:00 warsztaty ceramiki, tworzenia biżuterii w różnych technikach, praca w filcu, papierowa wiklina, mozaika, tworzenie filcowych torebek i inne:-)
Ponadto podczas imprezy odbędzie się m.in.:
-prelekcja dr Anny Gomóły na temat slow food i Carlo Petrinimiego
-pokaz slajdów podróżniczych
-warsztaty tworzenia instrumentów perkusyjnych z materiałów pochodzących z recyklingu
-otwarty trening i pokaz Capoeira - katowicka sekcja Capoeira Camangula
-wystawy zdjęć
-kącik animacyjny dla dzieci
-konkursy
-koncerty: Yejku, Dikanda, Dagadana, Siódmy Czakram Ziemi

WSTĘP WOLNY

http://www.facebook.com/slowfestival?sk=info







???



Wiesiołek





Surowiec:
Surowcem jest ziele i nasienie wiesiołka - Herba et Semen Oenotherae. Ziele suszy się w temp. do 40 stopni C i pozyskuje ze stanu naturalnego lub z własnej uprawy.
Skład chemiczny. Wiesiołek zawiera flawonoidy, kauczuk, fitosterole, kwasy, garbniki, kwas gamma-linolenowy i kwas linolowy.

Działanie:
Wiesiołki działają wzmacniająco, odtruwająco, przeciwmiażdżycowo (obniżają poziom cholesterolu we krwi i zapobiegają jego odkładaniu w naczyniach krwionośnych), przeciwcukrzycowo, przeciwzawałowo, uodporniająco na choroby zakaźne, żółciopędnie, ochraniająco w stosunku do wątroby, regulująco na przemianę materii i gospodarkę hormonalną oraz hipotensyjnie.

Wskazania:
miażdżyca, cukrzyca, nadciśnienie, osłabienie, zatrucia, schorzenia skórne i włosów, choroby zakaźne, zaburzenia metaboliczne, choroby wątroby, trzustki i pęcherzyka żółciowego, schorzenia alergiczne, nieżyt przewodu pokarmowego i układu oddechowego, stany zapalne układu moczowego, choroby narządów płciowych i serca, wiek podeszły, stany ozdrowieńcze.

Proszek wiesiołkowy - Pulvis Oenotherae
- nasiona lub ziele zmielić na proszek. Zażywać 3-4 razy dz. po 1 łyżeczce. Mel Oenotherae: na każdą 1 łyżeczkę proszku wiesiołkowego dać 1 łyżkę miodu i pół łyżeczki wina lub gliceryny, wymieszać Zażywać 3 razy dz. po 1 łyżce.

Napar:
1 łyżkę nasion lub ziela zalać 1 szkl. wrzącej wody lub gorącego ml; niemowlęta - 2 łyżeczki; dzieci - 100 ml 3 razy dz. Nalewka wiesiołkowa na winie: pół szkl. nasion lub ziela zalać 200 ml wina białego lub czerwonego; wytrawiać 14 dni; przefiltrować. Zażywać 3 razy dz. po 2 łyżeczki.

poniedziałek, 13 czerwca 2011

Mariusz Lubomski A mój pies jest inny

Mariusz Lubomski Spacerologia

? - wczesniejsze stadium dmuchawca poniżej...



Skrzyp polny





Skrzyp polny jest prawdziwą skarbnicą łatwo przyswajalnej krzemionki, co czyni z niego zioło o wyjątkowych właściwościach pro zdrowotnych i zapobiegających przedwczesnym procesom starzenia.

Skrzyp polny działa przeciwbakteryjnie, remineralizująco i regenerująco. Ziele jest cennym źródłem flawonoidów, potasu i krzemu, którego duże ilości niezbędne są w prawidłowym funkcjonowaniu tkanek szybko rosnących, czyli występujących w skórze, włosach i paznokciach. Krzem jest pierwiastkiem śladowym, którego poziom w organizmie zmniejsza się wraz z wiekiem. Pierwiastek ten skutecznie powstrzymuje siwienie włosów, wzmacnia kruche paznokcie i włosy oraz zwiększa odporność na grzybice i zakażenia bakteryjne.

Krzem odgrywa ważną rolę w procesie mineralizacji kośćca, zapobiegając jego odwapnianiu. W miejscu złamania kości, poziom krzemu podnosi się aż kilkadziesiąt razy, by przyspieszyć regenerację po urazach.
Skrzyp polny - surowiec leczniczy
W ziołolecznictwie stosuje się pędy skrzypu polnego.

Działanie lecznicze skrzypu polnego
W medycynie naturalnej skrzyp polny stosowany jest w postaci nalewki lub naparu przy zapaleniach dróg oddechowych, dróg moczowych, chorobach układu pokarmowego, w stanach pooperacyjnych i profilaktycznie w miażdżycy tętnic. Ziele zalecane jest szczególnie osobom starszym, cierpiącym na niedobór krzemu, jak również kobietom w ciąży i karmiącym piersią.

Skrzyp polny w profilaktyce miażdżycy tętnic
Zawarty w roślinie krzem utrzymuje elastyczność naczyń krwionośnych (tkanki łącznej), a flawonoidy zapobiegają odkładaniu w nich związków tłuszczowych i utlenianiu cholesterolu.

Skrzyp polny w terapii zapalenia dróg moczowych
Regularne picie naparu ze skrzypu polnego pomaga w wyleczeniu zapalenia dróg moczowych i usunięciu toksyn z organizmu. Krzemionka zawarta w zielu w połączeniu z potasem i flawonoidami działa moczopędnie.

Czytaj również: Zioła w leczeniu zapalenia dróg moczowych

Zwalczanie objawów opuchlizny nóg
Picie herbatki ze skrzypu polnego zalecane jest również przy puchnięciu nóg, gdyż ziele działa moczopędnie i uszczelniająco na naczynia krwionośne co wpływa na zmniejszenie obrzęków.

Zastosowanie skrzypu polnego w leczeniu gruźlicy
Krzem bierze udział w zwapnieniu ognisk gruźliczych, szczególnie w płucach. Stąd od dawna jest stosowany w medycynie ludowej w leczeniu gruźlicy.

Herbatka ze skrzypu polnego
1 łyżkę suszonego ziela skrzypu polnego zalewamy szklanką wody i gotujemy przez 5 minut. Parzymy pod przykryciem następne 10 minut, przecedzamy i pijemy 3 x dziennie.

Napar ze skrzypu polnego jest również skuteczny w stanach zapalnych dziąseł i gardła. Płukanie jamy ustnej herbatką z ziela działa przeciwzapalnie.

Zewnętrznie napar ze skrzypu polnego używany jest do płukania włosów, by wzmocnić cebulki włosowe, zapobiec nadmiernemu wypadaniu i przetłuszczaniu, jak również do przemywania skóry i ziołowych kąpieli przy stanach zapalnych skóry.

Odwar ze skrzypu polnego jest z powodzeniem stosowany zewnętrznie dla ułatwienia gojenia trudnych do wyleczenia uszkodzeń skóry, owrzodzeniach jak również w łagodzeniu stanów zapalnych spojówek oczu.

Okłady ze skrzypu polnego
5 łyżek suszonego ziela skrzypu gotować na wolnym ogniu w litrze wody przez 30 minut. Przecedzonym odwarem namoczyć sterylną gazę i przyłożyć na ranę. Okłady należy zmieniać 3 – 4 razy dziennie.

Skrzyp polny dzięki właściwościom przeciwzapalnym i uszczelniającym naczynia krwionośne stosowany jest w pielęgnacji cery dojrzałej i naczynkowej. Krzem usprawnia proces gojenia, jak również zwiększa zdolność skóry do zatrzymywania wilgoci i wspomaga wzrost włosów i paznokci.

Tonik ze skrzypu polnego zapobiegający rozszerzaniu naczyń krwionośnych
Napar sporządzony z dwóch łyżeczek suszonego skrzypu polnego odcedzamy i za pomocą wacika wklepujemy w umytą skórę, ze szczególnym uwzględnieniem miejsc, gdzie występują rozszerzone naczynka.

Kąpiel o działaniu antycellulitowym z dodatkiem skrzypu polnego
Napar sporządzony z 3 garści ziół i 1 litra wody dolewamy do wody w wannie. Kąpiel powinna trwać ok. 10 minut.

Cellulit (tzw. pomarańczowa skórka) dotyka ponad 90 % kobiet. Najczęściej pojawia się na udach, pośladkach i brzuchu. Kąpiele z dodatkiem wyciągu ze skrzypu polnego zapobiegają zaburzeniom układu krwionośnego poprzez wzmocnienie naczyń krwionośnych. Zaburzenia cyrkulacji krwi sprzyjają obrzękom i nasileniu objawów cellulitu. Wyciąg ze skrzypu polnego usprawnia krążenie i tym samym niweluje objawy pomarańczowej skórki. Przy problemach skórnych takich jak cellulit i rozszerzone naczynka nie są zalecane gorące kąpiele. Temperatura wody nie powinna przekraczać 39 stopni. W przypadku cellulitu prócz kąpieli ziołowych wskazane są również regularne masaże usprawniające krążenie, jak również aktywność fizyczna i racjonalna dieta.

"Osoby chore na serce lub nerki nie powinny regularnie pijać herbatki ze skrzypu."

"Domowe leki ziołowe" Anne Iburg
Przeciwwskazania do stosowania skrzypu polnego
Herbatki ze skrzypu polnego nie powinny pić osoby cierpiące na choroby serca i nerek (dot. zwłaszcza ciężkiej niewydolności organów).

Uwaga:

Skrzyp polny jest źródłem antywitaminy B1, w związku z czym długotrwałe przyjmowanie skrzypu może wywołać niedobór witaminy B1 (tiaminy), dlatego w takich okolicznościach, w trakcie kuracji, konieczna jest jednoczesna suplementacja tej witaminy.

Oset



Pięknie pachnąca lipa





W Polsce lipa jest często sadzona w parkach i przy drogach, ma bardzo bujną ozdobną koronę. Niestety oprócz tych dwóch gatunków sadzona jest u nas lipa srebrzysta (spód liści ma srebrzony), kwiaty tej lipy mają mniej przyjemna woń i nie stanowią surowca zielarskiego.

Kwiat lipy od dawna był używany jako panaceum na zmęczenie nerwowe, stres. Odświeża po zmęczeniu umysłowym i pomaga zasnąć. Jest też znanym środkiem napotnym przy przeziębieniach, grypach, anginach i zapaleniu oskrzeli. Stosuje się ją także przy migrenach. Ponadto stosuje się ja profilaktycznie przy miażdżycy i nadciśnieniu, działa rozkurczowo na układ krwionośny.

Kwiaty wraz z szypułką zbiera się ręcznie, przy bezdeszczowej pogodzie i suszy w miejscu przewiewnym i zacienionym, w temperaturze do 35 °C. Dobrze jest zbierać kwiaty jeszcze nie rozwinięte.

UWAGA: Lipa jest drzewem, które lubi wchłaniać różne substancje, dlatego zbierając dobrze jest pamiętać by zbierać kwiaty z tych drzew znajdujących się dalej od dróg i dalej od silnie nawożonych upraw.

piątek, 10 czerwca 2011

Kotek



Czas na kino



Mak polny




Mak polny (Papaver rhoeas L.)

Roślina jednoroczna, czasem dwuletnia z rodziny makowatych, pochodząca przypuszczalnie ze strefy śródziemnomorskiej. Obecnie występuje dziko w wielu krajach europejskich. W Polsce rośnie pospolicie na niżu i w strefie podgórskiej jako chwast pól uprawnych i ugorów.

Łodygi maku są rozgałęzione, wysokości do 90 cm, odstająco owłosione. Liście owłosione. Kwiaty duże, promieniste, o płatkach okrągławych, purpurowo- lub brudnoczerwonych, w nasadzie zwykle z czarną plamą.

Do celów leczniczych zbiera się od maja do sierpnia płatki rozkwitających kwiatów maku polnego, delikatnie, unikając zgniatania lub załamywania ich w palcach szybko suszy. W suszeniu płatki zmieniają barwę z czerwonej na różowofioletową. Załamane przy zrywaniu, ciemnieją w czasie suszenia i nie nadają się do użytku. Należy je odrzucić. Płatki przechowuje się w miejscu suchym, szczelnie opakowane i chroni od światła.

Kwiat maku polnego zawiera jako podstawowy związek alkaloid readynę o budowie odmiennej od szkieletu typowych alkaloidów izochinolinowych, należy do tzw. papawerubin. Ponadto występują w nim alkaloidy izochinolinowe, antocyjany, kwasy organiczne (np. mekonowy), fitosterol, do 10% związków śluzowych i sole mineralne.

Związki zawarte w kwiecie działają słabo powlekająco na błony śluzowe górnych dróg wdechowych, zmniejszają stany ich podrażnienia, pobudzają fizjologiczne ruchy nabłonka rzęskowego i ułatwiają odkrztuszanie. Jednocześnie hamują nadmierne odruchy kaszlowe. Kwiat maku podawany dzieciom i młodzieży oraz osobom starszym powoduje przejściowe uspokojenie, a czasem senność.
Odwary z kwiatów maku polnego stosuje się wewnętrznie w nieżytach jamy ustnej i gardła, w uporczywym suchym kaszlu ze skąpą wydzieliną oraz w bólu gardła i chrypce. Korzystne jest łączenie z innymi surowcami o działaniu wykrztuśnym, jak np. kwiat pierwiosnka. Odwary podaje się też jako środek uspokajający w nadmiernej pobudliwości i bezsenności wywołanej m.in. uporczywym kaszlem, zwłaszcza u dzieci i osób w wieku podeszłym.
Zewnętrznie odwary z maku polnego służą do płukania w zapaleniu jamy ustnej, dziąseł i gardła, do irygacji w stanach zapalnych pochwy oraz do przymoczek w zapaleniu powiek i spojówek.

Nie należy przekraczać zalecanych dawek, gdyż może to spowodować nudności oraz senność.

Różyczki



Jaśmin




Jasminum jest to rodzaj obejmujący około 300 gatunków. W mieszkaniach możemy spotkać najczęściej trzy gatunki Jasminum officinale (Jaśmin lekarski-Jaśmin prawdziwy), Jasminum polyanthum (Jaśmin pachnący – Jaśmin wielokwiatowy) i Jasminum Sambac. Ten rodzaj należy do rodziny oliwkowate (Oleaceae) i jest często mylony z dobrze znanym Jaśminowcem (nazywany jaśminem ogrodowym). W obrębie Jasminum występują gatunki, które mogą być uprawiane w ogrodzie, ale i takie, które nie dadzą rady przetrwać bez gorących szklarni. Wspomniane wyżej gatunki, to najbardziej powszechne w naszych warunkach i niesprawiające kłopotu w ich uprawie. Jasminum officiale, jest najbardziej odporny, spokrewniony z J. nudiflorum (Jaśmin nagokwiatowy- krzewem o rozkładających się na boki zielonych pędach, trzylistkowych, nakrzyżległych liściach, osadzonych na długich ogonkach, kwitnący zimą (II-IV) przed rozwinięciem liści. Kwiaty o żółtej barwie.) ceniony ze względy na zastosowanie w produkcji perfum. J. officiale ma postać rozgałęzionego krzewu, o sprężystych pędach z pojedynczymi, naprzeciwległymi liśćmi. Osiągający 30-40 cm wysokości, na przełomie wczesnego lata do jesieni, na końcach pędów pojawiają się białe, pachnące kwiaty. Okres kwitnienia nie jest ograniczony do podanego okresu, ponieważ może kwitnąć również w innym czasie. Jasminum polyanthum pochodzi z Azji Wschodniej, ma postać rozgałęzionego pnącza o cienkich pędach z mnóstwem gwiazdkowatych kwiatów, zebranych w luźne wiechy. Jasminum sambac, pochodzi z Indii i jest zimozielonym gatunkiem, który nadaje się do okien kwiatowych wraz z roślinami tropikalnymi.

Warzelnia



Zwiedzamy browar tyski





http://www.tyskiebrowarium.com.pl/index.php

czwartek, 9 czerwca 2011

Wiesiołek





Wiesiołek i jego właściwości lecznicze




Cudowna moc wiesiołka znana jest od dawna. Roztarte liście wiesiołka przykładano do ran, które bardzo szybko się goiły. Ostatnio na nowo odkryto leczniczą moc oleju z wiesiołka .



Leczniczymi składnikami wiesiołka są przede wszystkim niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe, a najważniejszym z nich jest kwas gamma-linolenowy (GLA).Organizm człowieka nie potrafi sam go produkować, a z pożywieniem dostarczany jest w niewielkich ilościach.

Kwas gamma-linolenowy jest nam niezbędny, ponieważ dzięki niemu prawidłowo rozwijają się tkani nerwowe, mięśniowe i wiele innych. GLA gwarantuje nam prawidłową wagę ciała, zawdzięczamy mu właściwy poziom cholesterolu we krwi, zdrowy wygląd skóry, zdrowe włosy oraz mocne paznokcie.

Olejek z wiesiołka pomaga także na wiele dolegliwości ...

Pomaga kobietom przy dolegliwościach przedmiesiączkowych

Wiesiołek zawiera kwasy tłuszczowe, które poprawiają równowagę hormonalną, a zawarty w nim magnez łagodzi stany lękowe, bóle piersi i uderzenia gorąca.

Wiesiołek zalecany jest osobom, które chcą zrzucić kilogramy ..

Kwas gamma-linolenowy, który zawiera olej z wiesiołka pobudza spalanie tłuszczu. dzięki niemu nasz organizm wytwarza prostaglandyny, są one odpowiedzialne za rozpoczęcie spalania tłuszczu w tzw. brunatnej tkance tłuszczowej otaczającej nasze narządy .( Jeżeli masz problemy z nadwagą, tutaj znajdziesz rozwiązanie... ).

Wiesiołek pomaga osobom z migreną ..

Jeżeli cierpisz na migreny, to dzięki olejkowi z wiesiołka ból migrenowy nie będzie tylko mniejszy, ale ataki będą występować znacznie rzadziej. Wiesiołek zawdzięcza to przeciwzapalnemu działaniu prostaglandyny. (Jak skutecznie zwalczyć ból głowy i zapomnieć na zawsze czym jest migrena... )

Wiesiołek jest pomocny przy świerzbiączce

I znowu zawdzięcza to dużej zawartości GLA. Jeżeli w naszym organizmie mamy niedobór tego kwasu, to nasze mechanizmy obronne skóry są osłabione. Tak więc dzięki olejkowi z wiesiołka dostarczymy organizmowi tej substancji i złagodzimy podrażnienia i stany zapalne skóry..

Wiesiołek ochroni przed alergią

Polecany jest matką karmiącym piersią. Matki, które spożywają olej wiesiołkowy, dostarczają w ten sposób naturalnie kwas gamma-linolenowy dziecku wraz z mlekiem. Dzięki GLA powstaje prostaglandyna E-1, która chroni dziecko przed alergią. Badania wykazały, że dzieci matek, które podczas karmienia piersią zażywają olejek z wiesiołka - rzadziej zapadają na alergię..

A oprócz tego :

Wiesiołek hamuje stany reumatyczne, łagodzi bóle stawów, pomaga także w stanach depresyjnych.

Olej wiesiołkowy można kupić w każdej aptece, sklepach zielarskich, oraz sklepach ze zdrowa żywnością ..

?



Powój





Powój polny (Convolvulus arvensis)
Powój polny (Convolvulus arvensis) jest trującą rośliną z rodziny powojowatych. Występuje prawie w całej Europie, wyjątek stanowią północne krańce. W Polsce jest powszechnie spotykaną rośliną, zwłaszcza na polach uprawnych, rowach przydrożnych i terenach ruderalnych. Dla rolników jest to uporczywy chwast niszczący uprawy.

Łodyga osiąga nawet 80 cm długości, występuje w formie pełzającej lub wijącej się. Część nadziemna rośliny owija się wokół innych roślin czy przedmiotów i czyni to zawsze w lewą stronę. Pod ziemią znajdują się jej rozgałęzione, długie, nitkowate kłącze, przez co ciężko się jej pozbyć z upraw zboża czy innych roślin. Liście wyrastają pojedynczo na krótkich ogonkach, są ułożone skrętolegle, u nasady strzałkowate. Kwiaty kształtem przypominają lejek. Pojawiają się w trzech kolorach: białym, różowym lub w różowobiałe smugi. Otwierają się one w dzień i to tylko przy słonecznej pogodzie, w innym wypadku nie zobaczymy ich wewnętrznej strony. Roślina w okrasie kwitnięcia, który trwa od maja do października wydziela migdałowy zapach zachęcający motyle do ich zapylania.

Powój polny zawiera wiele substancji chemicznych, niektóre z nich to: garbniki, flawonoidy, glikozydy. Pomimo tego, że jest rośliną trującą ma swój udział w medycynie. Obecnie jest jednym ze składników mieszanek ziołowych działających przeczyszczająco.