czwartek, 9 czerwca 2011

Powój





Powój polny (Convolvulus arvensis)
Powój polny (Convolvulus arvensis) jest trującą rośliną z rodziny powojowatych. Występuje prawie w całej Europie, wyjątek stanowią północne krańce. W Polsce jest powszechnie spotykaną rośliną, zwłaszcza na polach uprawnych, rowach przydrożnych i terenach ruderalnych. Dla rolników jest to uporczywy chwast niszczący uprawy.

Łodyga osiąga nawet 80 cm długości, występuje w formie pełzającej lub wijącej się. Część nadziemna rośliny owija się wokół innych roślin czy przedmiotów i czyni to zawsze w lewą stronę. Pod ziemią znajdują się jej rozgałęzione, długie, nitkowate kłącze, przez co ciężko się jej pozbyć z upraw zboża czy innych roślin. Liście wyrastają pojedynczo na krótkich ogonkach, są ułożone skrętolegle, u nasady strzałkowate. Kwiaty kształtem przypominają lejek. Pojawiają się w trzech kolorach: białym, różowym lub w różowobiałe smugi. Otwierają się one w dzień i to tylko przy słonecznej pogodzie, w innym wypadku nie zobaczymy ich wewnętrznej strony. Roślina w okrasie kwitnięcia, który trwa od maja do października wydziela migdałowy zapach zachęcający motyle do ich zapylania.

Powój polny zawiera wiele substancji chemicznych, niektóre z nich to: garbniki, flawonoidy, glikozydy. Pomimo tego, że jest rośliną trującą ma swój udział w medycynie. Obecnie jest jednym ze składników mieszanek ziołowych działających przeczyszczająco.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz